Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

Ayakkabı Seçme KılavuzuAyakkabı Seçme Kılavuzu

Konu ayakkabı olunca biz kadınların gözü bazen hiçbir şey görmüyor. Spor ayakkabı, babet ayakkabı veya davet ayakkabısı farketmez, herhangi bir model ayakkabı alırken kendimizi kaybedebiliyoruz. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte o hayal ettiğimiz sandaletler, terlikler ya da dolgu topuklular da rafların en önünde yerini almaya başlıyor.

Bu çılgın alışverişler esnasında ilk düşündüğümüz masal prensesleri edasıyla ‘ışıklar içinde parıldayan’ bazı ayakkabıların bize ne kadar yakışacağıdır. Fakat o da ne! Sinderalla gibi hissettiren ve herkesi atlatarak sahip olduğunuz o muhteşem ayakkabılar ilk giydiğimiz andan itibaren bizi rahatsız mı etmeye başladı? Öyleyse alışveriş sırasında düşünmemiz gereken yalnızca ayakkabınızın estetik görünüme sahip olması değil ne kadar sağlıklı ve ergonomik olması da gerektiğidir.

İster davet ayakkabısı, isterse spor ayakkabı alın, dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. İleride fiziksel negatif etkilerine maruz kalmamak için alışveriş sırasında düşünmemiz gereken ve sağlığımız için alışveriş sürecini etkilemesine izin vermemiz gereken bazı bilgileri sizin için derledik.

1) Topuk Boyu

Eğer ayakkabı seçiminizi topuklu modellerden yana yapacaksanız topuk boyuna dikkat etmeniz çok önemli. Birçok kadın tırnak batması, düz taban problemleri, nasır oluşumu gibi sorunlar sebebiyle doktora başvuruyor. Bu sorunların neredeyse büyük bir bölümünü babetler, topuklu ayakkabılar ve davet ayakkabısı oluşturuyor. Ayakkabı seçerken topuk yüksekliği 2-2.5 cm arasında olanları tercih edin. Topukların bu derece yüksek olması ayaktayken belin desteklenmesine imkan tanır. Bunun aksine topuk yüksekliği 8-9 cm üzerindeki ayakkabılarda ise vücut yükü ayak tarak kemikleri boyunca ilerleyerek ayak ucunda toplanır. Yüksek topuklu ayakkabılar ile yapılan uzun yürüyüşlerde tarak kemiklerine gelen aşırı yüklenmeler stres kırıklarına bile neden olabilir. Bu gibi sorunlar neticesinde topuk boyunun 2,5 cm’i geçmemesine dikkat ederek daha sağlıklı bir ayakkabı seçebilirsiniz.

2) Ayakkabı Seçim Saati

Birçoğumuz bir ayakkabıyı beğendiğimizde o ayakkabıyı ayağımıza uydurmak için çokça çaba sarfediyoruz. Bir numara küçük veya bir numara büyük aldığımız bile oluyor. Sıkan ayakkabılar ciltte tahrişlere, su toplanmalarına, tırnak batmalarına ve uzun vadede eklem bozukluklarına neden olabilir. Bu davranışımız ayak sağlığımız için oldukça tehlikelidir. Uzmanlar, ayakkabı kalıbının ayağa tam oturması yönünde ısrarcılar. Bu yüzden ayaklarımızın en normal boyutunun akşam saatlerinde olduğu ve ayakkabı seçiminin akşam saatlerinde olması gerektiği yönünde önemli uyarılarda bulunuyorlar.

3) Ayakkabının Tabanı

Ayakkabının tabanı, bizi bütün bir gün boyunca konforlu hissettirecek yegane alandır. Düz taban ayakkabılar tercih ettiğimizde uzun dönemde düz taban ayak problemleriyle karşılaşabilme olasılığımız çok yüksektir. Ayakkabı tabanı ayak şeklinize uygun olmalı, ayağınızın altındaki boşlukları doldurmalı ve desteklemelidir. Çünkü tabanı dümdüz ve çok esnek ayakkabılar, ayak tabanındaki bağların aşırı gerilmesi sonucu topuk dikeni gibi ayak tabanı rahatsızlıklarına zemin hazırlayabilir.

4) Ayakkabı Malzemesi

Gün boyu ayakkabının içinde kalan ayaklarınızın nefes alması ve havalanması gerekir. Yeterli hava almayan ortamlarda bulunan ayaklarda ise terleme ve nem ile çok çabuk mantar enfeksiyonları görülür. Bu yüzden ayakkabı seçimi yaparken tabanına ve topuğuna dikkat ederken malzemesine de dikkat etmeyin unutmayın!