Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

Damatlar İçin Şıklık ÖnerileriDamatlar İçin Şıklık Önerileri

Düğünde şıklığı yakalamak isteyen damatların dikkat etmeleri gereken birkaç püf nokta var. Damat ayakkabısı seçimi, kravat seçimi, aksesuarlar ile bir uyum yakalamak gibi detaylarla mümkün olabilir. Ayrıca bazı parçaların renklerini gelinin aksesuar renkleriyle uyumlu seçmek de şıklığın bir adımıdır.

  1. Damat Ayakkabısı Seçimi

Damat ayakkabısı aslında bir aksesuardır. Kravat, papyon, kol düğmesi ve mendil bir bütündür. Ayakkabının rengi seçilirken bunlarla renk uyumu olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kır düğünü ya da salon düğünü için farklı damat ayakkabısı modelleri bulunuyor. Bu sadece gelinlere özel bir durum değil. Ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta rahat olmaktır. Gece boyunca rahatlık verecek, ayağınızı sıkmayacak olması gerekiyor. Ayrıca ayakkabıyı alırken altının kayıp kaymadığını kontrol ederseniz olumsuz durumlara karşı önlem almış olursunuz.

  1. Damatlık Seçimi

Damatlık seçerken de düğünün yapılacağı yer belirleyici kriter oluyor. Kır düğünü için biraz daha spor damatlıklar tercih ediliyor. Örneğin kanvas pantolon, gömlek, papyon ve pantolon askısı ile takım yapılıyor. Altına da ayakkabı olarak spor ayakkabı ya da daha rahat bir model seçiliyor. Gelin ile uyum yakalandığında unutulmaz bir düğün olacaktır. Salon düğünü için tercih edilen modeller genelde smokindir. Smokin için de damada özel kalıp çıkartılır ve buna göre dikilir. Terletmeyen kumaş olmasına dikkat edilmelidir. Kış düğününde koyu renklerden seçim yapılmalıdır. Kuşak, papyon ve (klasik takım elbise ise) yelek ile tamamlanmalıdır. Özel tasarım damatlık seçiliyorsa isteğe bağlı olarak gömlekler düğmeleri ile fark yaratabilir. Tabi ki smokinin altına da doğru damat ayakkabısı kullanmak çok önemlidir.

  1. Vücudunuza Göre Damatlık Seçimi

Vücudunuzu tanıdığınız zaman şıklığı yakalamanız daha kolay olacaktır. Ceketiniz ile gömleğiniz vücudunuza tam oturmalı; dar olmamalı. Gömleğiniz de ceketin kollarından 2 cm dışarıda olmalıdır. Damatlığın üzerindeki çizgi detayları boyunuzu ve kilonuzu olduğundan farklı gösterebilir. Takım elbisede pantolonun darlığı ve genişliği yine boy ve kilonuza göre belirlenmelidir. Her damat adayında farklı duracağından vücut tipi belirleyici olmalıdır.

  1. Aksesuarlar Şıklığın Tamamlayıcısı

Damatlık detaylarıyla bir bütündür. Aksesuarlar da damatlığın tamamlayıcısıdır. Damat ayakkabısı, mendil, yaka çiçeği birbiriyle uyumlu seçilmeli. Aynı renk olmasa da benzer tonlarda ya da uyumlu renklerde olmalıdır. Siyah takım elbiseyi gelin çiçeğiyle uyumlu yaka çiçeği ile süsleyebilirsiniz. Smokin giyiliyorsa kuşak ile papyon; klasik takım elbisede kravat ile kemer ile yelek birlikte kullanılmalıdır. Daha spor bir takım için papyon ile pantolon askısı bir uyum olabilir.