Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

Gelinliğe Dair Her ŞeyGelinliğe Dair Her Şey

Bütün dünyayı saran hastalık bizi adeta sokaklardan toplayıp evlerimize soktu. Dizilerdi, filmlerdi, kitaplardı derken yaklaşan düğün stresi ufaktan sizi sarmaya başladıysa bu günler sakin sakin oturup düşünmek için büyük fırsat. Her gelinin aklını kurcalayan gelinlik meselesine bir göz atalım.

Kiralık Mı Özel Dikim Mi Almalı?

Herkesin kafasını karıştıran bir soru bu. Kiralık gelinlik ve satın alınan gelinlik konusunda aydınlatılmayan yerler var. Bunlardan ilki, kiralık gelinlik ve satılık gelinlik bir noktada aynı kapıya çıkıyor. Çünkü kiralık gelinlik kişinin vücuduna göre tekrar tamirden geçiyor, satın alınan gelinlik de zaten gelinin üzerine dikiliyor. Yani kullanım şeklinden başka bir fark kalmıyor arada.

Kadınların kiralık gelinlik fikrine yanaşmamasını da açıklayalım. Kiralık gelinlik her yerde bulunmuyor. Bulunsa da çok güzel olmuyorlar. Gelinlikçiler genelde ellerindeki hazır dikilmiş ürünleri satmaktan yana tercih yapıyorlar. Vitrine koydukları, dükkanın önünden geçerken dikkat çeken ürünler satılık; depoda bekleyen ahım şahım olmayan gelinlikler de kiralık oluyor. Öbür taraftan gelinlik kiralanırken gelinliğin başına gelecek en küçük bir kazada kiralama ücretine ek olarak hasar ücreti şartı konuluyor. Çünkü genellikle düğün salonlarındaki maytaplar, nedimelerin gelinliğin eteklerine basmaları, ufak yırtılmalar derken %100 hasarsız teslim etmek mümkün olmuyor. Yani daha ucuz ya da daha mantıklı diye tercih edilen kiralık gelinlikler hayal edilen fiyattan daha fazlasına mal oluyor. Bu yüzden özel dikim gelinlik almak daha garanti ve mantıklı.

Gelinlik Provasına Ne Zaman Gidilmeli?

Gelinlik provasına düğünden en az 4-5 ay önce gidilmesi gerekiyor. Yazın yapılacak düğünler için de prova ne kadar erken başlarsa o kadar iyi. Ayrıca gelin adaylarının mutlaka son hafta provaya gitmeleri şart koşuluyor. Çünkü düğün sürecinde kilo alma ve verme sık yaşandığı için gelinlik vücudun son formuna göre prova ediliyor.

Gelinlik Provasında Ne Giyilmeli?

Gelinlikte en önemli şey iç çamaşırıdır. Uygun iç çamaşır tipleriyle gelinliğin göğüs kısmının daha iyi göründüğünü unutmamak gerek. Gelinliğin eteklerinin ölçüsünün iyi olması için gelin ayakkabısının seçilmiş olması da gerekir. Ayakkabının topuk boyuna göre gelinliğin etek ölçüsü alınır. Ayrıca gelin adaylarının dikkat etmesi gereken şey diğer bir konu şişliklerinin olmamasıdır. Bu yüzden provalara gelirken çok yemek yiyerek gelinmemeli. Gelinliği teslim almadan tüm bunlara dikkat etmekte fayda var.

Gelinlik Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Gelinlik gamboşla teslim edilir. Düğüne kadar askıda ve yatay şekilde muhafaza edilmelidir. Düğünden bir gece önce gelinlik gamboştan çıkartılıp askıda sarkıtılmalıdır. Kuaförden sonra da gelinlik teslim esnasında gösterildiği gibi giyilmelidir.

Düğünü planlamaya başlamadan önce Marcatelli Gelin’in gelinler için hazırladığı bloglardan da fikir alabilirsiniz.