Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılır?Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılır?

Düğün planlaması için strese sıkıntıya girmeden gönlünüze göre araştırma yapacağınız zamanlardayız. Bütün gelinlerin korkulu rüyası gelinlik üzerine gelinleri aydınlatmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda biraz gelinlik modelleri ve bu modelleri neye göre seçebileceğiniz konusuna değinelim.

Gelinlik Seçerken Neye Dikkat Edilmeli?

Gelinler, düğün zamanı yaklaşırken önce vücut tiplerine göre sonra da kendi stillerine göre gelinlik seçmeli. Doğru seçimlerle vücut kusurlarını yok edebileceğinizi unutmayın. Ayrıca seçeceğiniz gelinliğin kumaş kalitesi ve dikim özellikleri de önemli bir nokta.

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Sıkça söz edilen vücut tipleri beşe ayrılıyor. Kum saati, elma, armut, dikdörtgen, ters üçgen.

Armut tipi vücuda yani geniş omuzlara, küçük göğüslere, ince bele, dolgun kalçalara ve bacaklara sahip olanlar, A kesim gelinlikler ve prenses model gelinlikler arasında seçim yapabilirler.

Kum saati tipi vücuda yani eşit düzeydeki kalça ve omuzlara, ince bel ve bacaklara, dolgun göğüslere sahip olanlar için en iyi seçim balık kesim modeller olabilir.

Elma tipi vücuda yani geniş omuzlara, dar bir kalçaya, dolgun göğüslere, geniş karın bölgesine, ince bacaklara sahip olanlar tercihlerini yırtmaçlı modeller ve V yaka gelinlikler arasından yapabilir.

Dikdörtgen tipi vücuda yani normal ya da küçük göğüslere sahip, omuzları beli ve kalçasıyla eşit olan, uzun ve düzgün bacaklarıyla öne çıkan kişiler, düz kesim gelinlikler arasından seçim yapabilir.

Ters üçgen tipi vücuda yani geniş omuzlara, normal bel ölçülerine, ince kalçalara, kısa bir gövde ve uzun bacaklara sahip olanlar, A veya prenses kesim gelinlik modelleri arasından seçim yapabilir. Bu vücut tipinde önemli olan kalça ve omuzlar arasında dengeli görünüm yaratmaktır.

Boya Göre Gelinlik Seçimi

Kısa boylu yani minyon tipli kadınlar eğer boyun ve göğüs arası çok kısa değilse straplez modelleri tercih edebilir. Tül ve kabarık eteklerde asimetrik seçimler yapılabilir.

Uzun boylu gelinler de bacak boyu avantajından faydalanabilirler. Bu yüzden balık kesim modeller seçebilirler. Kabarık modeller yerine dar modellerle daha iyi sonuç alabilirler.

Göğüs Ölçüsüne Göre Gelinlik Seçimi

Büyük göğüslü kadınlar çok derin olmayan V yaka ve askılı modellerden yana tercih yapabilirler. Genellikle A model gelinliklerde göğüs büyüklüğünü kamufle edecek dokunuşlar rahatlıkla yapılabilir.

Küçük göğüslü kadınlar eğer gelinliğin göğüs kısmının kabarık olmasını isterlerse yeni tekniklerde bunu yapmak artık mümkün. Ancak doğal görüntü isteyen gelinler göğüs kısmı hareketli modelleri tercih etmeli.