Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

Kır Düğünü Planlaması Nasıl Yapılır ?Kır Düğünü Planlaması Nasıl Yapılır ?

Herkes düğünün mükemmel olmasını ister. Ancak düğün yaklaştıkça hesapta olmayan veya öngörülmeyen şeyler karşınıza çıkabilir. Ancak şu bir gerçek ki mükemmel düğün detayların düşünülmesiyle mümkün. Önümüz yaz ve ayrıntılarda boğulmak için bolca zaman var. Mekan seçimi, masa düzeni, davetli listesi, süslemeler, organizasyon firması derken iş içinden çıkılmaz bir hale gelebiliyor. Marcatelli Gelin, en özel gününüzde yanınızda. O zaman yaz mevsimine en çok yakışan düğünlerden biri olan kır düğününü adım adım planlayalım.

 

1)Mekan Seçimi: Kır düğünü için hayal ettiğiniz ortam nasıl bir yer, sahile mi yakın bir yer mi yoksa doğal yeşillik içinde bir mekan mı ? Bu sorulara cevap verirken misafirlerin kolay ulaşabileceği, otopark ve vale hizmetinin olduğu bir alan, gecenin mükemmel olmasına fayda sağlayacaktır.

2)Olmazsa Olmazların Seçimi: Mekanı seçtik, şimdi sıra olmazsa olmazları sıralamaya geldi. Mutlaka olmalı diye düşündüklerinizi sıralayın. Mesela dekor, misafirlerin oturma düzeni, müzik gibi unsurları belirleyin.

3)Mekanla Ayrıntılarda Anlaşın: Mekanla anlaşma yaparken olmazsa olmazlar listenizin üzerinden geçin. İstediklerinizin kabul edildiğinden, sözleşme maddelerinde yer aldığından emin olun. Bu listenin size verilen fiyatın içinde olduğu konusunda anlaşmaya varın. Böylece kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız.

4)Tema: Şimdiki düğünler eskilerden çok daha farklı çünkü işin içine tema girdi. Yaratıcı temaların birbiriyle yarıştığı düğünlerde gelinlikten damadın yaka çiçeğine kadar her şey belirlenen temaya göre yapılıyor. Mesela düğünün temasını sarı olarak belirlediyseniz masalarda servisler sarı ağırlıklı yapılıyor. Vintage tercih ettiyseniz gelinliğin altına retro ayakkabı giymelisiniz. Uzun lafın kısası bir tema belirleyin ve gerisini düğün asistanınıza bırakın. Düğün temasına göre ayakkabılarınızı nasıl geçeceğinizi bir önceki bloğumuzda anlattık.

5)Süsleme: Yapacağınız ufak dokunuşlarla süslemeler geceye bambaşka hava katacak. Parıltılı bir ortam hayal ettiyseniz alanı ışıklandırmalarla renklendirebilirsiniz. Eğer alan müsaitse ağaçların arasına dekoratif lambalar asarak ortama hoş bir hava katabilirsiniz. Elektrik kullanmak istemiyorsanız da otantik aydınlatmalar için mum kullanabilirsiniz. Vintage düğün teması seçtiyseniz alana vintage süslemeler yerleştirebilirsiniz. Hatıra köşesini eski bavullar ve eski fotoğraflarla dekore edebilirsiniz.

6)Davetiye: Düğün temasına göre davetiye belirlemek de artık moda. Kır düğününe en çok yakışan davetiye sade tasarımlara sahip olanlardır. Bunların dışında davetiyeyi tasarlarken misafirlerin dikkat etmeleri gereken notları yazmayı unutmayın. Örneğin geceye çocuklar davetli değilse bunu not düşebilirsiniz.

7)Gelin aksesuarları: Aksesuarlar mutlaka tamamdır ama ufak tefek birkaç dokunuş gerekebilir. Mesela gelin ayakkabısı çivi topuksa batmaması için yanınıza topuk aparatı almayı ya da ilerleyen saatlerde kullanmak için yedek ayakkabı almayı unutmayın. Kullanmanız gereken ilaçlar varsa eğer mutlaka ailenizden birinde bulunmalı.

8)Gelin Masası: Son olarak gelin masasının nasıl süslenmesini istiyorsanız asistanınıza mutlaka söyleyin. Mumlarla ya da çeşitli dekoratif malzemelerle diğer masalardan ayrı şıklıkta olmalı.