Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

Spor Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır?Spor Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Baharın da gelmesiyle birlikte botlar ve çizmeler dolaplara döndü. Yerlerine spor ayakkabılar geldi. Ancak bir sorun var. Kış boyunca yüzüne bakılmayan spor ayakkabılar biraz bakımsız görünüyor. Her spor ayakkabı çamaşır makisinde yıkanmak için uygun olmayabiliyor. Bu problemine elbette çözümü var. Hatta bir değil; birden fazla yöntemi var.

Öyleyse başlıyoruz.

Öncelikle temizlemek istediğiniz spor ayakkabıların altına kirli veya kullanılmayan bir bez serin. Gazete de alternatifler arasında. Mühim olan yerleri kirletmemek. Sonrasında, ayakkabıların bağcıklarını çıkartın. Böylece temizlerken ayakkabının her yerine ulaşabileceksiniz.

Spor ayakkabıyı temizlemek için sabunlu suya ve asetona ihtiyaç var. Sabunlu suyu eski bir diş fırçası yardımıyla ayakkabınızı temizlemek için kullanabilirsiniz. Aseton da çıkmayan lekeler için hazırda bekleyebilir.

Spor ayakkabınızı diş fırçası yardımıyla sabunlu suyla güzelce ovun. Beyaz ve açık renkli spor ayakkabıların üzerinde kalan lekeleri de asetona batırılmış bir fırça veya bez ile silebilirsiniz. Silme işlemi bittikten sonra nemli bir bezle ayakkabıyı sabundan arındırın. Bağcıkları da ayrı bir sabunlu su içerisinde bekletebilir, çamaşır makinesine atabilir veya bezle silebilirsiniz.

Sabunlu su ilk yöntemdi. İkinci yöntem de diş macunu kullanarak temizlik. Bu yöntemi ayakkabının belirli bölgelerinde bulunan kirleri temizlemek için kullanabilirsiniz.

Kullanmadığınız diş fırçası ile beyaz diş macunundan biraz alıp ayakkabınızı bölgesel olarak fırçalayın. Ardından nemli bezle silin. Dilerseniz içinde bir yemek kaşığı diş macunu bulunan suda bağcıklarınızı da 2 dakika bekletebilirsiniz.

Üçüncü yöntem de karbonat kullanarak temizleme. Daha çok beyaz bez ayakkabılar için geçerli olan karbonat yönteminde, spor ayakkabılarınızın içine biraz karbonat döküp balkonda bekleterek tüm kokuyu gidebilirsiniz. Temizle işlemindeyse sıcak suyun içerisine biraz karbonat döküp çözülmesini bekleyin. Yine kullanmadığınız diş fırçası ile hazırladığınız çözeltiyi ayakkabıya sürün.

Dördüncü yöntem ise hazır spor ayakkabı temizleyici aparatlarla temizlemek. Ayakkabı kutusundan çıkan süngerlerle ve spreyle spor ayakkabılarınızı temizleyebilir, kirli bölgeleri arındırabilirsiniz.

Cif veya deterjanlar ayakkabıların yüzeylerine zarar verebilir. Bu yüzden ayakkabı temizleme aparatlarını ya da yukarıda sıraladığımız yöntemler spor ayakkabılarınız sağlığı için en uygun seçim.