Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

O Bir Star: STILETTOO Bir Star: STILETTO

Her kadının gardırobunda mutlaka bulunması gereken parçalar arasında yer alan stiletto topuklu ayakkabı zamansız tarzı ile yıllara meydan okuyor. İş kadınlarının vazgeçilmezi, abiye kıyafetlerin tamamlayıcısı stiletto ayakkabılar, zarafetli duruşu ile her stil ve tarza mükemmel bir şıklık getiriyor.

Stiletto Serüveni ve Marilyn Monroe

Her kıyafetin kurtarıcısı stiletto ayakkabıların görkemli tarihini merak ediyor musunuz? İnce ve yüksek topuklu ayakkabı anlamına gelen stilettonun ilk çıkışı İtalyan ayakkabı tasarımcısı Salvatore Ferragamo ve Fransız lüks aksesuar tasarımcısı Roger Vivier tarafından 1950’li yıllarda hayata geçiriliyor. Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor ve Catherine Denuve gibi isimleri giydiren Vivier için siluet çok önemliydi. Ayakkabıda, ayağa tam oturan hafif bir kavis ve ince bir topuk, seksi görünümün yanı sıra ince bir zevki de ifade ediyordu. Tüm zamanların ikonik kraliçesi Marilyn Monroe’nin bu zarif ayakkabıları giymesiyle birlikte Vivier’in stilettoları geniş kitlelere duyurması da uzun sürmedi.

Her giydiği ve her söylediği ile moda akımı başlatan Marilyn Monroe’nin, “kadına doğru ayakkabıları verin, dünyayı fetheder.” sözünü bu stilettoları denedikten sonra söylediğini farz ediyoruz. İtalya’da keşfedilen ve stilettoların bir benzeri olan ‘kitten’ tarzı topuklu ayakkabılar da Audrey Hepburn ile özdeşleşerek moda dünyasında saygın bir yer edinmeyi başarmıştır.

Stiletto kronolojisinde daha da geriye gidersek ilginç tarihi karakterlere de rastlıyoruz. 1700’lü yıllarda Fransa’da, en yüksek topuğun sadece Kral Louis XIV tarafından giyebileceği halka ilan edilmişti. Hatta o dönemde hem kadınlar, hem erkekler arasında moda olan 10 cm topuğu olan ayakkabılara ‘Louis Ayakkabıları’ deniyordu. Fransız ihtilaliyle bir dönem yasaklanan ve yüzyıllar içinde şekil ve topuk evrimi geçiren stilettolar, tüm yasaklara rağmen 1980’lı yıllardan itibaren yükselişe geçmesiyle birlikte moda dünyasının vazgeçilmez star parçası olarak yerini sağlamlaştırmayı başardı.

Özgüvenli, cesur ve özgür…

İster blucinle, ister yazlık elbiselerle kombinlenen stilettolar topuklu ayakkabı kadınların tüm engellere cesaretle meydan okuduğu bir imgeyi de simgeler. Kadınların acı çekseler de bir balerin edasıyla yürüdükleri ayakkabılarından vazgeçmedikleri ve özgüvenli duruşlarından taviz vermedikleri güçlü bir başkaldırı aynı zamanda. Estetik ve zarafetin temsilcisi olan stilettolar her rengiyle ve Marcatelli’nin özgün tasarımlarıyla bu sezon da vitrinlerin baş köşesinde ve stil sahibi kadınların ilk tercihleri arasında yer almaktadır.
Sinderella günümüze uyarlanmış olsaydı ayakkabısı mutlaka bir stiletto olurdu.