Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

Taze Gelin Adayları İçin Söz Elbisesi SeçimiTaze Gelin Adayları İçin Söz Elbisesi Seçimi

Türk örf ve adetleri içerisinde söz ve nişan çok önemli bir yerde bulunur. Günümüzde farklı biçimlere bürünse de kız isteme, söz kesme ve nişanlanma gelenekleri olmazsa olmaz.

İster evde ister büyük bir organizasyon şeklinde yapılsın gelinlerin şık olması, kendini belli etmesi yazısız kuraldır.

Söz Elbisesi Neye Göre Seçilir

Düğün, söz, nişan gibi organizasyonlarda kıyafet ve söz ayakkabısı seçiminde; mekan, etkinliğin gece mi gündüz mü olacağı, davetli sayısı, gelenlerin yakınlık derecesi gibi noktalar etkilidir.

Mekan Her Zaman Önce Gelir

Geleneklere göre söz, kız isteme töreninden sonra kesilir. İsteme töreni kız evinde olduğu için söz de burada kesilir. Günümüzde çiftler bazen hem istemeyi hem de söz kesmeyi dışarıda bir mekanda yapmayı tercih ediyor.

Evde yapılan söz merasimi için gelin adayları daha sade ve düz elbiseler tercih ediyor. Elbiselerin rengi ise özellikle söz dekorasyonuna uygun olarak seçiliyor. Genellikle dekoltesiz elbisenin altına söz ayakkabısı olarak da babet veya düşük topuk giyiliyor.

Dışarıda bir mekânda sözün kesilmesi durumunda elbise ve söz ayakkabısı değişiklik gösteriyor. Örneğin uzun etekli hafif dekolteli elbisenin altına ince topuklu bir söz ayakkabısı kombin ediliyor.

Gece mi Gündüz mü

Söz ve nişan adetleri eskiden akşam yemeğinden sonra olurken günümüzde hafta sonu öğleden sonra oluyor. Hal böyle olunca gelin adayı çok da abartıya kaçmayan elbiseleri tercih ediyor. Bu gibi durumlarda siyah renk düz elbise hayat kurtarıyor. Bazen de söz elbisesi dantel detaylarıyla süsleniyor. Dantel detayı elbiseyi her ortama uyum sağlar hale getiriyor. Böylece merasim ister gece ister gündüz olsun gelin adayı için elbise sorunu kalmıyor.

Söz ve nişan aynı gün olacaksa gelin adayı iki farklı elbise seçiyor. Söz için daha sade ve düz tercih ederken nişan için seçtiği biraz daha süslü oluyor. Çünkü söz aile arasında kesilirken nişana akrabalar ve aile dostları da katılıyor.

Damatla Uyum

Mükemmel organizasyonun sırrı çiftlerin uyumunda gizli. Bunu herkes bilse de çok az kişi uyguluyor. Çiftlerin arasındaki doğal uyum dışında dikkat edilmesi gereken birkaç bir şey var. Mesela, gelinin boyu damada göre kısaysa ayakkabının topuk boyu aradaki farka göre ayarlanıyor. Gelinin elbisesiyle damadın aksesuarı aynı renk oluyor. Gelinin saç aksesuarı ile damadın yaka çiçeğinin aynı olması genellikle nişanda görülüyor.

Marcatelli söz günü de gelinlerin yanında.

 

Diğer bloglarımıza da göz atın: 2020 Düğün Trendleri