Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

Topuklu Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi GerekenlerTopuklu Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Topuklu ayakkabı meselesi kadınlar için önemlidir, ancak doğru seçmek çok daha önemlidir. Şık görünmek isterken tam bir kabusa dönüşebiliyor. Külkedisi masalını hatırlarsınız, topuklu ayakkabı giymeye alışık olmayan Külkedisi arkasında iz bırakıyordu… İz bırakmak istemeyen kadınlar için topuklu ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeli anlatalım;

  1. Şıklık İkinci Planda

Birinci planda her zaman rahatlık olmalı. Şık olan her topuklu ayakkabı her zaman rahat olacak diye bir kural yok. O yüzden topuklu ayakkabı seçimi yaparken önce ayağınızın rahat olmasına dikkat edin.

  1. Ayak Şişkinliği

Özel gün ya da davet için topuklu ayakkabı bakıyorsanız ayaklarınızın şişkinliğini hesaba katmalısınız. Alışverişe çıktığınızda bunu aklınızda bulundurun. Ayaklarınız terleyeceği için şişmiş ayaklarla topuklu ayakkabı giymek hem koku yapar hem de ayak şeklinizi bozar.

  1. Topuk Şekli Önemli

Topuklu ayakkabı giymeye alışık değilseniz eğer muhakkak kare topuk tercih edin, ince topuktan uzak durun. İnce topuklu ayakkabı alışık olmadığınız için bir süre sonra ayağınızda ağrı yapacak ve sizi zorlayacaktır. Kare topuklu ayakkabı daha rahat hareket etmenizi sağlar ve ince topuğa göre ayağınız daha uzun süre dayanır.

  1. İnce Bant Meselesi

Ayağınız büyükse veya taraklı dediğimiz yapıya sahipse ince bantlı topuklu ayakkabıdan uzak durun. Bantlı ayakkabılar taraksız ayağa göre yapılıyor. Bu yüzden ayağınız ince bantlı topuklu ayakkabıda rahat etmeyebilir.

  1. Ayakkabı Denerken

Topuklu ayakkabı denerken modelin tek ayağını değil; iki ayağını da denemelisiniz. Hem yürüyüş alıştırması yapmış olursunuz hem de iki ayağınız arasındaki farktan doğacak sorunların önüne geçmiş olursunuz.

  1. Yeni Modellerden Seçim Yaparken

Topuklu ayakkabılarda model bakımından çeşitlilik bol olsa da seçim yaparken göz önüne alacağınız unsur ayağın hava almasına imkan veren modellerden olmasıdır. Hava alan, terletmeyen, kaymayan topuklu ayakkabı modeli ayak sağlığınız açısından size rahatlık sağlayacaktır.

  1. Sıkan Ayakkabı

Topuklu ayakkabı ayağınızı sıkıyorsa o zamanla açılmayacaktır. Ve ayağı sıkan ayakkabı yanlış tercih demektir. İlerleyen zamanlarda kan dolaşımını engellediği gibi kas ağrılarına da yol açacaktır. Topuklu ayakkabı seçerken, ayakkabının esnek olmasına dikkat edin. Esneyen ayakkabı size rahatlık verecektir.