Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

Topuklu Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi GerekenlerTopuklu Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Topuklu ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizin için anlattık. Hemen okuyun! Topuklu ayakkabı seçimi yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz doğru ayakkabıyı seçmenize yardımcı olur. Hem sağlık hem stil hem de kullanım kolaylığı açısından yapacağınız seçimi etkileyecek olan püf noktalara göre hareket etmeniz şıklığın yanında rahatlığı da bulmanızı sağlayacaktır.

Sabah Değil, Akşam Deneyin

Topuklu ayakkabı alırken ayaklarınız görece biraz daha şişkin ve yorgun olduğu saatleri seçmenizde fayda var. Unutmayın ki bu bir spor ayakkabı olmadığı için giydiğiniz anda ayağınızı kavrayan rahatlık kalıcı olmayacaktır. Saatlerce giyeceğiniz bir topuklu ayakkabı gün içinde ayağınızı giderek daha çok sıkacak ve daha fazla baskı uygulayacaktır. Bu yüzden ayaklarınız biraz şişkin ve yorgunken seçeceğiniz ayakkabı, rahatlığı ile ilgili daha doğru bir değerlendirme yapmanızı sağlar.

Yeni Başlayanlara Kalın Topuk

İlk defa giyecekseniz ve yüksek topuklu ayakkabı kesin tercihiniz ise aklınıza hemen stilettolar gelmesin. Stilettolar ince ve yüksek topukları üzerinde dengede durmayı zorlaştırmasının yanı sıra sivri uçları ile de alışık olmadığınız bir zorlukla ayaklarınızı sınayacaktır. Bunun yerine başlangıç için kalın topuklu modelleri tercih edebilirsiniz. Size hem istediğiniz zarafeti hem de tercih edeceğiniz rahatlığı sunacaklardır.

Ayak Tabanınız Rahat Etmeli

Yüksek topuklu ayakkabı modelleri arasından neyi tercih ederseniz edin, mutlaka ayak tabanınızın rahat olmasını göz önünde bulundurun. Sert bir taban bir süre sonra ayaklarınızda, özellikle de topuklarınızda ağrıyı hissetmenize sebep olacaktır. Bu yüzden yürürken ya da ayakta dururken ayak tabanınızı destekleyen, yumuşak bir iç tasarım olmasına özen gösterin.

Bileğinizi Sarması Adımlarınızı Destekler

Topuklu ayakkabı giydikten sonra dengede kalmak, hızlı adımlar atmak, dans etmek kolay olmayabilir. Bu yüzden de ayağınızı ve ayak bileğinizi tümden saran modelleri tercih edebilirsiniz. Ayak tabanınızın daha sağlam bir şekilde attığınız adımda ayakkabı tabanını kavrıyor oluşu ayağınızın kayması ile oluşabilecek denge kayıplarının önüne geçer. Üstelik taraklı ayaklara sahipseniz toparlayıcı olmasıyla da adımlarınıza daha fazla zarafet katar.

topuklu ayakkabı