Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

Yeni Normalde Düğünler Nasıl Olacak?Yeni Normalde Düğünler Nasıl Olacak?

Aralık ayında başlayan ve bütün dünyayı saran Covid-19 pandemisi 2020 yılı içinde düğün yapmayı planlayan çiftleri de vurdu.

Mart ayında Türkiye’de görülen ilk vaka sonrası hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla insanların birbiriyle temasta olacakları topluma açık alanlar cumhurbaşkanlığı kararınca geçici olarak kapatıldı. Kapatılması hakkında karar çıkan alanların içinde düğün salonları, kafeler ve sosyal tesisler de vardı. Hal böyle olunca kimi çift düğünlerini iptal etti kimi de ileri bir tarihe erteledi. Düğünlerini ertelemiş fakat nikâh tarihini ertelememiş çiftler için belediyeler çeşitli önlemler aldı.

Pandemide Nikah Önlemleri

Bazı belediyeler nikâh hizmetine sınırlama getirdi. Bazıları da hem nikah işlemlerini hem de nikahı online sisteme taşıdı.

Pandemi sürecinde nikâhta sadece gelin, damat ve çiftlerin bulunmasına izin verildi, davetliler kabul edilmedi. Öyle ki çiftlerin aileleri bile nikâh kıyılırken salonda bulunamadı.

Düğün salonları da kapatılınca nikâh memurlarının nikâh için başka bir yere gitmesine onay verilmedi. Ancak karantinanın son günlerine doğru memurların aynı koşullar sağlanmak şartıyla evde nikâh kıydığı durumlar oldu. Mesela, oyuncu Didem Balçın pandemi döneminde sessiz sedasız, şahitleriyle nikâh kıydı. Maskeli gelin olarak magazin basınında yerini aldı.

Düğün salonları düğünlerini iptal edenlere geri ödemeleri yaptı. Ancak erteleyen çiftler durumu anlaştıkları salonla konuşup yeni yol çizdi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamada düğün salonlarını 1 Temmuz’da, nikah salonlarını da 15 Haziran’da açacağını belirtti. Korona sebebiyle düğünlerini erteleyen çiftlerin ve düğün salonları için 2020 sonuna kadar haklarını kullanacaklarını mağdur olmayacaklarını da ekledi.

Yeni Normalde Düğün

Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada düğün salonları ve düğünlerle ilgili yeni düzenlemelerden de söz etti. Herkesin merakla beklediği yeni sistemde bazı düzenlemeler getirildi.

Öncelikle düğün salonlarının kapasitesi yarıya indirildi. Artık salonlar tıklım tıklım olmayacak. Oturma düzeninde sosyal mesafe uygulanacak. Davetlilere ateş ölçümü yapılacak. Maske takmak zorunlu olacak. Yöresel oyunlarda temas gerektiren oyunlara izin verilmeyecek.

Yiyecek konusunda da hijyen kuralları göz ardı edilmedi. Artık masadaki ortak ikramlıklar olmayacak. Kişiye özel kapalı halde sunulacak.

Düğünlerin her olmazsa olmazına getirilen yenilikler arasında takı törenleri de bulunuyor. Takı törenleri yapılmayacak. Gelinler ya kese taşıyacak ya da takılar sandığa konulacak.

Yeni normalde düğünler oldukça mesafeli gerçekleşecek.