Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

Ayakkabıların Ömrü Uzun OlsunAyakkabıların Ömrü Uzun Olsun

Ayakkabılarını uzun zamandır elden geçirmek isteyenler için en ideal zamanlardayız. Bahar temizliği yaptık, mevsimin de değişmesiyle birlikte dolaplarda saklanan ayakkabılarımızı çıkarttık. Baharın müjdecisi spor ayakkabılarımıza, babetlerimize kavuştuk. Daha önceki yazımızda evde vakit geçirdiğimiz şu günlerde spor ayakkabılarımızın temizliğinin nasıl yapacağımızdan söz etmiştik. Şimdi yeni ayakkabı alma planları zihnimizde dolanırken onların ömrünü nasıl uzatacağımızı konuşalım. Bütün yöntemlerin evde kolayca uygulanabileceğini unutmayalım.

 

1)İki Gün Üst Üste Giymemeye Özen Gösterin

Evet şu an iki gün üst üste giymek için gerekli bir ortam yok. Ama evde yaşam günleri bittiğinde işe gitmek için hazırlık yapılacak. Hatta kimi yeni aldığı ayakkabılarını giyecek. Ve ayakkabının ömrünün uzun olması için kaygılar yaşayacak. Bu kaygıyı en aza indirmek için yapılacak şey de basit. Ayakkabıyı 24 saat ara vererek giymek gerekiyor. 24 saat balkonda ya da bahçede yani açık havada bekletmek en temel yöntem. Dinlenen ayakkabı hem aşınmaz hem de içinde bakteri üretmez.

2)Çorapsız Asla

Çorapsız ayakkabı giymek hem ayakkabıya hem de ayağa zarar verir. Günümüzde üretilen ayakkabıların çoğunda nefes almayan sentetik materyal kullanılır. Bu materyal de, ayakkabının iç astarı nefes almadığında nemi, ısıyı ve bakterileri ayakkabının içine hapseder. Çorapsız giyilmediğinde de önce ayakta çeşitli rahatsızlıkların başlamasına neden olur. Bunların dışında ayakkabı çorapsız giyildiğinde daha çabuk ter yapar. Özellikle topuklu ayakkabıda ayak öne doğru kayar.

3)Bakımsız Ayakkabının Ömrü Kısa Olur

Eğer ayakkabı bakımsız kalırsa – havalandırmak bile önemli bir bakım – ömrü daha kısa olur. Mümkün olduğu kadar ayakkabının bakımdan geçmesi gerekir. Ama bu konuda da dikkatli olunması gereken noktalar var. Örneğin, çamurlu ya da yağmur lekeli ayakkabıları temizlerken sprey tercih edilmeli. Temizlikte en iyi bilinen yöntem şüphesiz ıslak bez. Maalesef o da her zaman ideal çözüm olmuyor.

4)Gelin Ayakkabısı Bakımı

Gelin ayakkabısı seçilirken en rahat gelin ayakkabısı seçilir ki gecenin ilerleyen saatlerine kadar da giyilebilsin. Doğru zamanı bekleyen gelin ayakkabılarının ömrünü uzatmak için de kalıpların içinde bekletmek gerek. Eğer kalıp yoksa gazete kağıdı da iş görür. Böylece ayakkabının şekli bozulmaz ve alınma amacından şaşmaz.

 

Diğer yazılarımıza da göz atın: Her Kadının Dolabında Olması Gereken Ayakkabılar