Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

Büyük Numara AyakkabıBüyük Numara Ayakkabı

Erkekler için 46 numara ile 50 numara; kadınlar içinse 41 numara ile 45 numara arası büyük numara ayakkabı sınıfına giriyor. Ayakların büyük olması aynı zamanda taraklı olması anlamına gelir. Bu da vücudun bütün yükünü taşıyan ayaklara fazladan yük binmesi olarak tercüme edilebilir.

Büyük Numaraları Bulmak Artık Kolay

Büyük numara ayakkabı bulmak eskiye nazaran günümüzde çok kolay. Markalar eskiden (bundan birkaç sene öncesine kadar) büyük numara ayakkabıyı sınırlı sayıda üretiyordu. Sebebi de yeterli talebin olmamasıydı. Ancak zaman içinde değişen nüfus ve moda algısıyla birlikte talep artışı oldu. Haliyle markalar da daha fazla üretmeye başladılar.

Son birkaç senedir modada yüzyıllardır devam eden “kalıplar” yıkılıyor. Katalog çekimlerinde büyük beden ya da siyahi mankenler yer alıyor. Kadın mankenlerin vücutlarındaki “kusurlar” gizlenmiyor, aksine gösteriliyor. Haliyle artık büyük numara ayakkabı tabu olmaktan çıkıyor.

Özel tasarım ayakkabılar hala geçerliliğini koruyor ancak hemen hemen her marka artık büyük numara ayakkabı üretiyor. Kadınlar için özel günlerde giymek için topuklu ayakkabıda büyük numara bulmak kabus olmaktan çıkıyor. Ayağın taraklı olması genellikle yanlış ayakkabı seçimine yol açıyor. Doğal olarak ayaklarda yaraya ve ağrıya sebep oluyor.

Peki taraklı ayaklara sahip olanlar ayakkabı seçimini nasıl yapmalılar ? Öncelikle sivri burunlu ayakkabılardan uzak durarak ayakkabı seçimine başlayabilirler. Ön tarafı geniş ayakkabılar ayak parmaklarının üst süte binmesini engeller. Babet tarzı ayakkabılar bu modellere örnek verilebilir. Sivri burun ayakkabıda, ayak parmakları birbirinin üzerine binerek sinir sıkışmasına yol açabilir. Ağrı ve acıya sebep olan ağrılar ayak sağlığını tehdit eder.

Büyük numara ayakkabı seçiminde bir diğer nokta da, ayakkabı seçerken ayakkabının yarım numara ya da bir numara büyüğünü almak. Böylece ayaklar özgürce hareket edebilir ve ağrı yapmaz.

Büyük numara ayakkabıyı büyük ayakkabı mağazaları dışında el imalatçılığı yapan ayakkabı çarşılarından bulmak mümkün. AVM içindeki mağazalar sipariş üzerine getiriyor. Ayakkabı çarşılarında özellikle büyük numara ayakkabı satan mağazalar bulunuyor. O yüzden büyük numara ararken ilk adres ayakkabı çarşıları olabilir. Bütün bunların dışında Marcatelli’de özellikle özel tasarım ayakkabı bulabilirsiniz.