Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

Damat Ayakkabısı SeçimiDamat Ayakkabısı Seçimi

Damat ayakkabısı en az damatlık kadar önemli bir parçadır. Bu yüzden damatlık seçilirken de altına uyumlu ayakkabı bulmanın kolay olduğu modeller seçilmeli. Öte yandan ayakkabı seçine damatlığın taşıdığı desenler de karar verir. Düz ve sade bir damatlık için rugan ayakkabı tercih edilebilir. Damat ayakkabısı alırken göz önünde bulundurulması gereken noktalar ;

  1. Hareket Alanını Kısıtlamayan Ayakkabı

Nasıl günlük ayakkabı seçiminde hareketlerimizi kısıtlamayan, rahatlık veren ayakkabıları seçiyorsak, damat ayakkabısı seçerken de yürüyüşü ya da adım atmayı zorlaştırmayan ayakkabılar seçilmelidir. Rahat damat ayakkabısı modelleri piyasada kolayca bulunuyor ve tercih ediliyor.

  1. Aksesuarlarla Bir Bütün Olmalı

Damatlığın aksesuarları kemer, mendil ya da yaka çiçeği, kravat veya papyondur. Bu  aksesuarların birbiri ile uyumu damadı daha da şık yapar. Mümkün olduğu kadar kravatın rengine uygun ayakkabı seçilmeli.

  1. Mekanın Önemi

Gelin ayakkabılarında da düğün mekanına göre çeşitler bulunur. Damat ayakkabıları da açık hava ya da salon düğününe göre tercih edilmelidir. Açık hava düğünü için damatlık spor ise spor ayakkabı ; salon düğünü ise rugan ya da kösele ayakkabı tercih edilmelidir.

  1. Damatlık Seçimi

Damatlık takım elbiseden ibaret değildir. Smokin ile kemer bir bütün olduğu gibi kanvas pantolon ile de papyon bir bütündür. Eğer klasik bir damatlık tercih ediliyorsa damat ayakkabısı olarak klasik kösele ayakkabı giyilmelidir. Biraz daha spor, dar paça bir pantolonun altına püskül detaylı damat ayakkabısı seçilebilir.

  1. Renk Seçimi

Damat ayakkabısında renk illa ki siyah olmak zorunda değil. Açık renk takım elbisenin altına buz mavisi giyilebilir. Renk tercihi yaparken mevsim renkleri de göz önünde bulundurulabilir. Sonbahar düğünü için toprak renkler, ilkbahar düğünü için daha açık renkler ile kombin yapılabilir.

  1. Özel Tasarım Ayakkabılar

Genellikle gelin ile arasında boy farkı olan damatlar özel tasarım ayakkabı tercih ediyor. Ayakkabıya eklenen gizli topuk ile aradaki boy farkı kapanıyor. Gizli topuk sayesinde ayakkabının orijinalliği de bozulmuyor.

  1. Ayakkabının İçinde Konfor

Seçim yaptıktan sonra iş damatta bitiyor. Biraz daha rahat etmek istediğinizde devreye çorap seçimi giriyor. Pantolonun altından sırıtmayacak renkte çorap tercih edilmeli. Koyu renk takım elbiseyse mutlaka siyah çorap giyilmeli. Ayrıca çorap naylon olmamalı. Naylon çorap kısa sürede terletir ve koku yapar. Ayakkabının kayma durumu varsa sorun ayakkabıcıda çözülebileceği gibi evde de çözülebilir. Ayakkabının altına üzeri tırtıklı bıçakla küçük bir çizik atılabilir veya zımpara ile kayganlığı alınabilir.

  1. Damatlık Detayları

Gelinlikte olduğu gibi damatlığın desenleri, sadeliği, üzerindeki detaylar ayakkabı için belirleyici olabilir. Eğer damatlıkta birkaç çizgi detayı varsa rugan ayakkabı iyi bir kombin olabilir. Damatlık sade ve açık renkse ayakkabıda parlak detaylar göze hoş gözükebilir.