Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

Yaz Düğünü İçin Gelin AyakkabılarıYaz Düğünü İçin Gelin Ayakkabıları

Korona virüs salgını sebebiyle ilkbahar düğünleri yaza ertelendi, tüm planlamaları çoktan yapan gelinler yaz düğünü için tekrar hazırlanmaya başladı. Biz de Marcatelli olarak evde yaşam günlerinde düğününü baştan sonra planlayan gelinlere özel ayakkabı önerileri hazırladık.

Daha önceki yazılarımızda gelin ayakkabısının nasıl seçilmesi gerektiğinden söz etmiştik. Kurallar yine geçerli ama burada mevsim belli olduğu için birkaç değişiklik yapabiliriz.

Geçerli olan ilk kural, mekana göre ayakkabı seçimi. Kır düğünü yapacak yaz gelinleri için küçük topuklu gelin ayakkabıları uygun olabilir. Yüksek topuklu giymeye alışkın olmayanlar için bu seçim hem ayağınızı yormaz hem de bahçede toprağa batmaz.

Eğer deniz kenarında bir sahil düğünü yapıyorsanız sandalet giymelisiniz. Hem ayağınızı terletmez hem de kolay yürürsünüz.

Tabii gelinliğinizi de mekana göre seçmeniz gerektiğini unutmayın. Hazır gelinlik demişken, ayakkabı seçerken gelinliğinizi de dikkate almanız önemli bir konu. Gelinliğin üzerindeki işlemeler, etek kesimi, etek boyu gibi detaylarla ayakkabının uyum sağlaması yazısız bir kuraldır. Örneğin, düz kesim sade bir gelinliğin altına küçük topuklu gelin ayakkabıları giyilebilir. Ama gösterişli bir gelinliğin altında bu tür seçimler pek kendini göstermez, hatta kaybolur.

Gelinliğin işlemelerine göre ayakkabı seçme konusunda da birtakım kurallar geçerli. Bol işlemeli gelinliğin altına mümkün olduğu kadar sade gelin ayakkabısı seçmelisiniz. Hem ayakkabı hem gelinliğin süslü olması görüntü olarak hiç hoş olmaz.

Bir diğer gelin ayakkabısı seçim kriteri de senenin moda ayakkabıları. Eğer moda rahatlıktan önce gelir diyenlerdenseniz yılın trend ayakkabı modellerine bakabilirsiniz. Tabii hem rahat hem şık ayakkabı arıyorsanız küçük topuklu gelin ayakkabıları ihtiyacınıza cevap verecektir.

Duvağınızın boyuyla ayakkabınızın topuk yüksekliğini ölçmeyi ihmal etmeyin. Uzun duvaklar gelinliğin eteğine karışabilir ve bu da yürümenizi zorlaştırabilir.

Bir diğer ayrıntı da topuklu ayakkabı. Yaz düğününde topuklu ayakkabı tercih edecekler için hava sıcaklığı bir tehdit oluşturacaktır. Önü açık topuklu ayakkabı modellerinde ayak terleyecek ve öne doğru kaymaya başlayacaktır. Bu da yaz gelininin yürümesini zorlaştıracak. Ayak kaymasını engellemek de çok basit. Gelin ayakkabısını aldığınız yerden kaydırmaz ped alabilirsiniz. Ayakkabı tabanına yerleştirmesi hayli kolay.

Bir diğer önlem olarak da yanınızda bebek pudrası bulundurabilirsiniz. Her derde deva bebek pudrasını ayakkabı tabanına biraz serpiştirdikten sonra fark edilir derecede işinizi rahatlatacaktır.

Diğer yazılarımıza da göz atın: Kır Düğünü Nasıl Planlanır?