Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

Gelin Ayakkabısı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken NoktalarGelin Ayakkabısı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Hayatınızın en önemli günü Düğün Günü’nüz baştan sona uğraş gerektiren bir süreçtir. Bu özel günde rahatlık gerektiren seçimlerin başında ise gelin ayakkabısı gelmektedir. Özellikle ayakkabı düğün ve nişan gününde en önemli detaylardan biridir. Siz dahil hiç kimse, her şey dört dörtlükken ayaklarının ağrımasını ya da uyumsuz bir ayakkabı seçmeyi istemez.

Yüksek Topuklar?

Gelin ayakkabısı seçiminde en önemli noktalardan biridir. İdeal olan, maksimum 3-4 cm platform ve 12 cm topuktur. Eğer uzun topuklu bir ayakkabı alırsanız, gecenin sonunda ayakkabılarınızı çıkartmak durumunda kalabilirsiniz. Eğer platformlu ayakkabıları sevmiyorsanız, gizli platformlu modellerimizi tercih edebilirsiniz.

Pudra, Saten, Bej… Rengini Seç

Ayakkabı konusunda doğru seçimi yapabilmek için gelinliğinizin kumaşından ufak bir parça alarak ayakkabınızı da aynı renkte tercih edebilirsiniz. Ayrıca ayakkabınızı seçerken aksesuarlarınızı da düşünmeyi unutmayın. Eğer aksesuar kullanmıyorsanız, gelin ayakkabısı biraz daha gösterişli olabilir.

Dolgu topuk? Çivi Topuk?
Her ne kadar ince topuklu ayakkabıların topuklarının sağlam olduğu söylense de, uzun süreli kullanımlar sonrasında kırılmalar meydana gelebilmektedir. Tercihinizi orta ve kalın topuklu ayakkabılardan yapmayı tercih edebilirsiniz.

Olabildiğince Göz Alıcı: Materyal Seçimi
Özellikle süet, deri, dantel ve saten modeller sıkça tercih edilen materyallerin başında gelmektedir. Mevsimi göz önünde bulundurarak düğününüz kışa denk geliyorsa, süet bir ayakkabı seçebilirsiniz. Yaz mevsiminde ise seçenekleriniz oldukça sınırsız.

 
Hava şartları

En özel gününüzde ayaklarınızdan soğuk alıp hastalanmak istemezsiniz. Mevsime göre ayakkabı tercihi önemli bir diğer nokta. Bu yüzden eğer yaz mevsiminde düğün yapılıyorsa, burnu açık ve aynı zamanda saten bir ayakkabı tercih edilebilir. Eğer kış aylarında düğün yapılıyorsa, ipek ve kapalı bir ayakkabı tercih edilebilir.

Rahatlıktan Ödün Vermeyin
En önemli nokta: yukarıda bahsetmiş olduğumuz maddeler bir yana hiçbir şey sizin rahatlığınız kadar önemli değil. İnce topuklu yerine kalın topuklu almaya özen gösterin cümlesinde verilen tavsiye, siz ince topukluda kendinizi rahat hissediyorsanız geçersizdir. Bu yüzden ayakkabınızla ev içerisinde bol bol prova yapın ve ne istediğinizi anlayın, rahatlığınızı hissedin.