Marcatelli Blog'una Hoşgeldiniz.


Adres: Mimar Sinan Mh. Atlas Çıkmazı Sok. Ardahan Çarşısı Marcatelli Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 341 70 44
Takip Et

Gelin Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?Gelin Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bir gelin için gelinlik seçimi önemli olduğu kadar gelin ayakkabısı seçimi de önemlidir. Damat ayakkabısı seçimi bir nebze daha kolay olsa da gelin ayakkabısı için alternatif ve kombin biraz daha zorludur. Peki, ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  1. Yüksek Topuk Deneyimi Göz Önüne Alınmalı

Daha önce topuklu ayakkabı ya da yüksek topuklu deneyiminiz yoksa mümkün olduğunca yüksek topuklu ayakkabıdan uzak durmalısınız. Gece boyunca ayakta duracağınız ve hareket edeceğiniz için düşük topuk tercih edebilirsiniz. Çivi topuk yerine dolgu topuk da kurtarıcınız olabilir.

  1. Düğünün Yapılacağı Yer

Düğünün yapılacağı zemin ayakkabı seçimini belirliyor aslında. Hem gelin hem de damat ayakkabısı için kır düğünü ve salon düğünü için farklı çeşitler bulunuyor. Kır düğünü için çivi topuk zemine batar ve hareket alanını kısıtlar. Bu yüzden uygun değildir. Aynı şekilde fotoğraf çekimi için de bu faktör göz önüne alınmalı. Gelinliğin altından gözükmeyeceği için kare topuk veya kalın topuk kır düğünü ve dış çekim için ideal tercihtir. Alternatif olarak da spor ayakkabı tercih edebilirsiniz.

  1. İnce Topuklu Ayakkabı Şart Değil

Artık eskisi gibi gelinlerin topuklu ayakkabı giyme zorunluluğu yok. Dolgu topuk, kalın ve platform topuk da bir tercih ediliyor. Gelin ve damat arasındaki boy farkı sorununu bu ayakkabılar da çözebilir. Özellikle kalın topuk ve dolgu topuk hem gelinliğin altında şık durur hem de gece boyunca rahat etmenizi sağlar.

  1. Rahatlık Ön Planda Olmalı

“Gelinler rahat olmaz; şık olur” söylemi artık geçerli değil. Hem rahat hem de şık olabileceğiniz modeller çok fazla. Ayakkabı seçerken ayağınızı sıkıyor ya da vuruyorsa bilin ki düğün günü de aynı şey olacak. Ayaklarınızın rahat ettiği ve sıkmadığı ayakkabıları tercih edin. Eğer topuklu ayakkabı seçecekseniz topuğun sağlam olmasına dikkat edin. Çivi topuklu ayakkabılarda topuğun yamuk olması problem yaratacaktır.

  1. İnce Bant Yanlış Seçim Olabilir

İnce bantlı ayakkabılar için de çok ince bant düğünün ilerleyen saatlerinde işkenceye dönüşebilir. Ayakların terlemesi durumunda ince bant bileğe yapışacaktır.

  1. Kuaför İçin Terlik

Düğün hazırlığı için gelinler kuaförde sabahlık tercih ediyorlar. Bu sabahlığın altına beyaz tüylü terlik kullanabilirsiniz. Böylece düğün öncesi ayaklarınız hem rahat edecek hem de şıklığınızdan ödün vermemiş olacaksınız.

  1. After Party İçin Yedek Ayakkabı

Yaz düğünlerinin olmazsa olmazı after party için kutlamanın yapılacağı mekanın yanı sıra seçilecek elbiseye göre sandalet, babet ayakkabı ve spor ayakkabı tercih yapılabilir.

  1. Nikah İçin Stiletto

Çoğu çift nikah ile düğünü farklı zamanlarda yapmayı tercih ediyor. Nikah için seçilen elbiseyi ya da gelinliği stiletto ile kombinleyebilirsiniz. Her ne kadar artık eski gelenekleri sürdürmesek de gelin ayakkabısı demek stiletto demek.

  1. Ayakkabı ve Gelinlik Uyumu

Gelinlik provası sırasında ayakkabı alınması aslında en doğru hamle. Çünkü gelinliğin etek boyu ayakkabının topuk boyuna göre ayarlanır. Öte yandan gelinlik modeli ile ayakkabının uyumlu olması gerekir. Düz model gelinliğe dantelli ayakkabı güzel bir kombin olacaktır.

  1. Yedek Ayakkabı Bulundurun

Oluşabilecek her türlü duruma karşı hazırlıklı olmak için yanınızda yedek ayakkabı bulundurun. Babet ayakkabısı her zaman gelinlerin bir numaralı kurtarıcısı olmuştur.